Küçük hacimli motordan daha fazla hacme ulaştıran motorlara turbo motor denir. Akışkan havayı yanma odası bulunan silindirlere gönderir ve sıkışmış havayla silindirlere daha fazla sekil de yüksek miktarda oksijen gönderir. Bu sebeple de daha çok yakıt tüketimi sağlanır. Ve motorun ağırlık oranı yüksek derecede artışa uğrar. Aşırı beslenme anlamına da gelmektedir.

Turbo Motor

Turbo Motor ‘un Özellikleri Nelerdir?

Bilya yatak sistemine sahiptir. Seramik türbin bıçakları bulunmaktadır. Intercooler sisteme sahiptir. Bu havanın emildiği ve basıncın arttığı yerlerden oluşmaktadır. Intercooler denilen bölge havanın gidiş yolu olarak bilinir. Yakıt ile havanın karışması sonucunda ortaya daha fazla egzoz çıkmaktadır.

Turbo Motor ‘lu Otomobillerin En İyi Yanları Nelerdir?

Aracınızın performansını en yükseğe taşırlar. Bu tür motora sahip araçlar her zaman güç üretmek için daha verimli olurlar. Daha az yakıt yakarlar ve ideal olan yanma oranı diğer araçlara göre daha fazladır.

Diğer Otomobillere Nazaran Kötü Olan Durumları

Bakımları oldukça fazla ücret gerektirir. Belli bir süre sonrasında doğru kullanılmadığı sürece araca ciddi oranda fazla yakıt yaktırması en büyük sorunlardan biridir. Turbo motor ile atmosferik motor arasındaki farklar göz ününde bulundurulursa tabi ki de turbo motor her zaman daha avantajlıdır. Günümüzde normal motorlara nazaran turbo motorların kullanımı yaygın bir hale gelmiştir.

Atmosferik Motor Nedir?

Gerekli miktarda yakıt yakmak için hava basıncını hemen dışardan alan motordur. Atmosferik motorlar turbo motor kullanan araçlara göre hava çıkışı durumları daha sınırlı seviyededir. Turbo motorlara nazaran daha fazla ağırlığa ve araç içerisinde daha fazla yer kaplamaya mecbur bırakılan motordur.

Atmosferik motorla turbo motor arasındaki bazı özellik farkları ise şunlardır;

Bakımı ve tamiri turbo motor kullanan araçlara göre daha basit ve daha kolay bakıma sahip motordur. Turbo motora nazaran daha düşük bir fiyattadır. Aşırı ısınma durumu ise turbo motorlara nazaran daha azdır. Turbo motora nazaran bazı özelliklerinden dolayı kolay arıza yapmayacağı için daha güvenli sayılabilmektedir.

Turbo motor ise dört adet silindirile güç üretebilmektedir. Ve bu durum se atmosferik motordan daha sessiz çalışmasına sebep olmaktadır. Çalışma durumundan ötürü ise atmosferik motordan daha yüksek hızda çalıştığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir