Turbo beslenmek anlamına gelen bir kelimedir. Teorik olarak bakılırsa sıcak hava pompası da denilebilir. Motorun kendiliğinden çektiği temiz havanın daha fazlasını basınçla silindirin içine göndermektir. Turbosu olmayan motorlara göre daha güçlü yüksek performans sağlar. Yakıt tüketimini oldukça en aza indirir. Bu sayede doğaya büyük yardımda bulunurlar.

Turbo
Turbo

Turbo Nasıl Çalışır?

Egzoz gazlarının çıkışındaki basınçla çalışan türbin adı verilen bir takımdır. Fazla ısı görmüş hava ile yakıt yüksek ısı ile dışarıya çıkar. İlk önce egzoz türbini denilen yerden geçerek doğaya bırakılır. İçine aldığı hava soğutucuya gönderilir. Ve orada soğutulduktan sonra silindirlerin içerisindeki yüksek basınçlı ve biraz daha sıcak olarak girer. Bu sebepten dolayı daha iyi bir yanma sağlanır.

Turbo ‘nun Özellikleri Nelerdir?

  • Bilya yatağa sahiptir
  • Seramik türbin bıçakları mevcuttur
  • İntercooler

Olarak turbo özelliklerini söyleyebiliriz.

Turbonun Avantajları Nelerdir?

Diğer motorlara nazaran turbo daha ez yer kaplamaktadır. Boyutuna göre değişkenlik gösterse de küçük turbo motorlar daha sessiz çalışmaktadırlar.  Performansları daha yüksek ve daha iyidir. Hız kaybınızı en aza indirir. Ve vitesi diğer motorlara göre daha az değiştirmiş olursunuz. Ciddi anlamda yakıt tasarrufu yapmaktadırlar. Isı kaybı ise diğer motorlara nazaran turboda daha azdır. Yüksek verimlidir ve daha az yer kaplar. Silindiri diğer motorlara nazaran daha fazla efor sarf edip güç üretmektedir.

Turbo Motorun Avantajları

Turbo ‘da En Çok Karşılaşılan Arızalar Nelerdir?

Yağ yetersizliği hemen hemen her turbo motorda öne çıkan arızalardan bir tanesidir. Ömrünü uzatmak için kaliteli bir yağ kullanmanız gerekmektedir. Havanın yetersizliği de turbo motorlarda arıza sebepleri içerisinde yer almaktadır. Düzenli olarak kontrol etmeli ve yan sanayi filtre yerine orijinal filtre kullanmalısınız. Yabancı maddeler piston gibi parçaları zaman geçtikçe kopartabilir. Ve bu durum turbo motora zarar verebilir.

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Gaz pedalındaki takılmalar.
  • Eğer aracınız içerisinde turbo basınç göstergesi var ise acil bir durumda size haber verir.
  • Egzozun aşırı ısınması da turbo motorda bir arıza olduğunun habercisidir.
  • Motordan uğultulu sesler duymanız en önemlisidir ve arıza olup olmadığını hemen anlamanızı sağlayan en önemli durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir